biografie

Markéta Dvořáková

Pěveckou cestu jsem započala účinkováním v pražském divadle Archa ("Marné tázání nebes" v režii J.A.Pitínského a "Čajovna KarMa" v režii J.Svobodové). Velkou část profesního života jsem věnovala soudobé hudbě. 

Několik oper bylo psáno přímo pro mne, ve Stavovském divadle jsem zpívala titulní roli opery "MrTvá" od I.Medka a M.Dvořákové. Dánská skladatelka Line Tjornhoj mi věnovala hlavní roli královny Dagmar v opeře "Anorexia Sacra" (prem.v Ribe, Dánsko) a poté jsem hrála v její opeře "DUST" (Aarhus, Dánsko).

Splněným snem je pro mne i mé účinkování v muzikálu "Fantom opery" A.L.Webbera v divadle GoJa, kde jsem vystupovala jako Madamme Giry od roku 2015 do roku 2023. Jako Druhá žínka vystupuji v opeře "Rusalka" v Divadle Hybernia a na letních scénách. Nyní mne srdce táhne ke klasickým operním titulům, v koncertním provedení opery "Norma" jsem zpívala Clotildu společně se světovými pěvci Hasmik Papian a Franco Farinim.

Druhou vášní je pro mne koncertování, kdy vytváří nesmírně blízký vztah mezi interpretem a divákem. Společně s barytonistou Petrem Matuszkem vystupujeme s programem "Od opery přes operetu k muzikálu". Velkou radostí a duchovní očistou jsou pro mne duchovní koncerty, na kterých spolupracuji s varhanicí Irenou Chřibkovou.

Zpívala jsem na mnoha festivalech u nás (Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Tribuna Plzeň, Forfest Kroměříž, atd.) i v zahraničí (Berlín, Katowice, Banská Bystrica, Aarhus, Kodaň, Ribe, aj.).

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu UK v Praze a zpěv na konzervatoři v Teplicích.

Mám snímky na CD (České středověké zpěvy), v Českém rozhlase (písňová díla J.B.Foerstera a J.Ježka) a v České televizi.

U barytonisty Vladimíra Chmela se dál vzdělávám v umění italského belcanta.